The Global Council

The Global Council (GC) is the highest governing body of the CPDE. Meeting at least once a year, it provides political leadership and direction in all of CPDE's aspects and areas of work. The GC is responsible for the signing-off of policy, advocacy and external communication papers. It ensures the accountability of the Coordination Committee (CC) and approves annually the size and composition of the GC and the Co-Chairs.

 

The GC is composed of representatives from CPDE constituencies. Each sub-region and region have at least one representative in while sectoral or major groups have between two and eight representatives depending on the representational strength. 

 

Designation                                                 Name                                                                       Organisation                                            

Co-Chairs                                                                                                                                                                                                        

Co-Chair                                                 Beverly Longid                  Indigenous Peoples Movement for Self-Determination and Liberation

Co-Chair                                                 Monica Novillo                   Coordinadora dela Mujer

Co-Chair                                                 Julia Sanchez                    Canadian Council for International Cooperation

Co-Chair                                                 Vitalice Meja                      Reality of Aid Africa

 

 

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                             

Africa                                                                                                                                                                                                              

Regional Representative/s                    Blanche Simonny Abegue                                     Dynamique OSCAF-Gabon

Sub-Regional Rep - Central Africa        Christine Andela                                                    Collectif des ONG pour la Sécurité Alimentaire

                                                                                                                                             et le. Développement Rural

Sub-Regional Rep - East Africa            Eugene Rwibasira                                                  Rwanda Development Organization

Sub-Regional Rep - Southern Africa     Nshindano Patrick Kryticious                                Civil Society for Poverty Reduction

Sub-Regional Rep - West Africa           Aurelien Atidegla                                                   OSCAF-Benin

 

 

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                             

Asia                                                                                                                                                                                                                 

Regional Representative                       Andrew Ambrose                                                    PACOS Trust

Sub-Regional Rep - Central Asia          Farida Abdyldaeva .                                                Public Fund Legal Perspective

Sub-Regional Rep - Northeast Asia      Jay Hung                                                                 TaiwanAid

Sub-Regional Rep - South Asia            Thilak Kariwayasam                                                 Sri Lanka Nature Group

Sub-Regional Rep - Southeast Asia      Mi Nac                                                                     Cooperation Committee for Cambodia

 

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                             

Pacific                                                                                                                                                                                                             

Regional Representative/s                    Emele Duituturaga                                                   Pacific Islands Association of NGO

Sub-Regional Rep - Polynesia              Emeline Siale Ilolahia                                               Civil Society Forum of Tonga

Sub-Regional Rep - Melanesia             Robert Zutu                                                              Development Services Exchange

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                             

Europe                                                                                                                                                                                                            

Regional Representative                      Justin Kilcullen                                                         

Sub-Regional Rep - EU                        Izabella Toth                                                             Cordaid

Sub-Regional Rep- Black Sea              Zaur Akbar                                                               Youth Atlantic Treaty Association Azerbaijan

Sub-Regional Rep- Balkan                   Biljana Spasovska                                                    Balkan Civil Society Development Network

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                               

Latin America and the Caribbean                                                                                                                                                                  

Regional Representative                      Aníbal Cabrera Echevarría                                       POJOAJU

Sub-Regional Rep - Andean                Liliana Rodriguez                                                      Confederacion Colombiana de ONG

Sub-Regional Rep - Mexico                 Laura Becerra                                                           Equipo Pueblo DECA

and Central America 

Sub-Regional Rep- Caribbean            Maryam Amsale Ze-Dingel                                        Association of Development Agencies

Sub-Regional Rep - South Cone         Marita González                                                        Confederación General del Trabajo de la

                                                                                                                                               República Argentina - CGT, Red Sindical de 

                                                                                                                                               Cooperación al Desarrollo, y Confederación                                                                                                                                                     Sindical de las Américas - CSA

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                                

Latin America and the Caribbean                                                                                                                                                                    

Regional Representative                  Aníbal Cabrera Echevarría                                 POJOAJU

Andean                                             Liliana Rodriguez                                               CCONG

Caribbean                                        Maryam Amsale Ze-Dingel                                 Alianza ONG

South Cone                                      Marita Gonzalez                                                  CGT- Red Sindical de Cooperación al Desarrollo,

                                                                                                                                     y Confederación Sindical de las Américas (CSA)

Mexico and Central America           Laura Becerra                                                     Equipo Pueblo DECA

Designation                                                Name                                                                       Organisation                                               

Middle East and North Africa                                                                                                                                                                          

Regional Representative/s              Anas El Hasnaoui                                                Arab NGO Network for Development (ANND)/ Espace 

                                                                                                                                     Associatif

Sub-Regional Rep - Middle East    Jamal el Jawahiri                                                 Iraqui al-Amal

Sub-Regional Rep - North Africa    Douha El Jourshi                                                 ADO+

 

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

North America                                                                                                                                                                                                 

North America                                Brian Tomlinson                                                   AidWatch Canada

North America                                                                                                             Interaction

 

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

Sectors (Faith Based Organizations)                                                                                                                                                            

Sector Representative/Conveyor    Eva Ekelund                                                        ACT Alliance

                                                        Stefano Nobile                                                    Caritas International

                                                        Atallah FitzGibbon                                              Islamic Relief World Wide

                                                        Ilona Maria Dorji                                                 Lutheran World Federation

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

Sectors (Labour)                                                                                                                                                                                              

Sector Representative - Global      Paola Simonetti                                                   International Trade Union Confederation

Europe                                            Diego Lopez Gonzales                                       International Trade Union Confederation

North America

Africa                                              Hilma Mote                                                          International Trade Union Confederation

Latin America                                 Daniel Angelim                                                    Trade Union Confederation of the Americas

Asia                                                Parayarrikal Haridasan                                        International Trade Union Confederation

 

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

Sectors (Agricultural and Rural Development)                                                                                                                                             

Sector Representative - Global      Alejandro Barrios Noya                                       People’s Coalition on Food Sovereignty

MENA                                             Mariam Al Jaajaa                                                 Arab Group for the Protection of Nature

Asia Pacific                                     Kurniawan Sabar                                                INDIES

Latin America                                 Henry Morales                                                     Movimiento Tzuk Kim-Pop

 

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

Sectors (International CSOs)                                                                                                                                                                         

Sector Representative - Global      Luca de Fraia                                                      ActionAid International

                                                       Elie Gasagara                                                      World Vision International

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

Sectors (Feminist Group)                                                                                                                                                                               

Africa                                              Mama Koite Doumbia                                          African Women's Development and Communications                                                                                                                                        Network

Asia                                                Nurgul Dzhanaeva                                               Forum of Women's NGOs of Kyrgyzstan

Latin America                                 Maria Carolina Carrera Ferrer                              Centro regional de Derechos Humanos y Justicia de

                                                                                                                                    Genero: Corporació nHumanas

Latin America                                 Monica Novillo                                                     Coordinadora dela Mujer

Europe                                            Rosa Belen Agirregomezkorta                            Centro de Estudios e Investigacion sobre Mujeres

MENA                                             Nevine Ebeid                                                       New Woman Foundation / Regional Equality Without

                                                                                                                                    Reservation

Pacific                                            Susana Tuisawau                                                 Pacific Center for the Advancement of Women

 

Designation                                                Name                                                       Organisation                                                               

Sectors (Indigenous Peoples)                                                                                                                                                                        

Sector Representative - Global      Jiten Yumnam                                                      Forum for Indigenous People of Action

Asia

Africa                                              Legborsi Saro Pyagbara                                      Movement for the Survival of the Ogoni People

Latin America                                 Norma Maldonado                                               Asociacion Raxch' och' Oxlaju Aj

Pacific                                            Jerry Imbiri                                                           Dewan Adat Papua

 

Designation                                                                  Name                                                       Organisation                                              

Sectors (Youth)                                                                                                                                                                                               

Sector Representative - Global (Asia regional)        Rey Perez Asis                          Asia Pacific Student and Youth Association

Pacific                                                                       Hilda Vukimoala                        Pacific Youth Council 

LAC                                                                           Josefina Villegas                       FLACJ

Africa                                                                        Eugene Ngalim                          Cameroon Youths and Students Forum for Peace

 

Designation                                                                   Name                                                       Organisation                                             

Sectors (Migration/Diaspora)                                                                                                                                                                           

Sector Representative & Convenor                            Ramon Bultron                        International Migrants Alliance

Pacific & Co-Convenor                                               Pefi Kingi                                 Pacificwin

Pacific                                                                         Mandeep Bela                        The Union Network of Migrants

North America                                                            Antonio Arizaga                       Frente Unido De Inmigrantes Ecuatorianos

North America                                                            Niel La Dode                           Quebec, Canada

Europe                                                                        Anna Zobnina                         European Network of Migrant Women

Europe                                                                        Paul Asquith                            African Foundation for Development UK

Asia                                                                            Aaron Ceradoy                        International Migrants Alliance

Asia                                                                            Glorene Das                            Tenaganita

Africa                                                                          Malick Sy                                 Senegal

Africa                                                                          Tola Winjobi                             CAFSO WRAG

Fiscal Sponsor                                                           Amy Padilla                               IBON International (IBON)

 

3rd Floor, IBON Center 114 Timog Avenue,
Quezon City 1103 Philippines

webmaster@csopartnership.org 

Tel: +632 9277060 to 62 local 202 | Fax: +632 9276981

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon

© 2018 by CPDE